Glina za modeliranje – Prirodna masa za modeliranje Objavljeno: 24. 08. 2022 - 7:36

Glina za modeliranje je jedna od najstarijih i najviše korištenih masa za modeliranje i izradu predmeta. Koriste ju umjetnici, hobisti, rekreativci i školarci za potrebe likovne nastave u školi.

Najviše je u upotrebi bijela i crvena glina za modeliranje. Koristi se i u zanatstvu kao što je lončarstvo. Glina je tu glavni materijal za modeliranje i izradu predmeta od gline.

Glina se osim za modeliranje koristi još u kozmetici i u svrhe liječenja. Glina se može i peči na određenoj temperaturi nakon perioda sušenja kako bi predmeti dobili na tvrdoći i mogli se koristiti.

 

Glina za modeliranje - gdje kupiti glinu za modeliranje u Zagrebu?

Glinu za modeliranje za upotrebu u hobiju i kao dio primora za školu za svojeg školarca možete naručiti u našoj web trgovini

Izaberite glinu koju želite kupiti, a mi ćemo vašu narudžbu povjerljivo isporučiti prema vama.

Osim gline možete naručiti i ostale mase za modeliranje kao što je glinamol i plastelin.

 

Glina za modeliranje – cijena gline?

Glina je povoljan materijal za modeliranje, cijena jednog kilograma je oko 25 kuna.

Osim manjih pakovanja od jednog kilograma i manje (koji su prikladni za nastavu likovnog odgoja), mogu se nabaviti veća pakovanja od nekoliko kilograma.

 

Posebnosti i karakteristike gline za modeliranje

Glina za modeliranje je posebno obrađena tvar namijenjena za ručni rad. Koriste ju osnovnoškolci za potrebe likovne nastave. Kroz proces obrade, formira se masa koja izgleda i ima teksturu kao tijesto.

Dvije vrste gline su:

  • prirodna glina
  • polimer glina – sintetička glina

Polimerna glina je plastična glina, sintetička tvar.Svojim izgledom i svojstvima podsjeća na plastelin. Može se kroz proces obrade dobiti glina traženih svojstava, teksture, boje, mekoće i elastičnosti.

Nedostaci takve polimerne gline su: neugodan neprirodni miris, i viša cijena

Prirodna ili obična glina najčešće dolazi u četiri nijanse. Bijela boja je osnovna nijansa. Kod bijele gline nakon pečenja postaje bjelkasta. Toplinska obrada sive mase omogućuje stvaranje snježnobijelih proizvoda. Tu je i crvenkasta glina s malo zelenog sadržaja i tamno smeđa. Dobiva se iz posebne zemlje. A u početku je nastala kao rezultat erozije stijena.

Glavno svojstvo gline je njezina fina tekstura, koja mora biti kao tijesto. Mora se lako oblikovati rukama i ne smije se raspadati tokom korištenja.

Glina se može oblikovati samo rukama, ili za ozbiljnije modeliranje postoje alati i pribor za modeliranje i oblikovanje gline.

 

Pečenje modela od gline

Najbolje je modelirati prirodnom glinom, bez kemijskih dodataka i glinom koja je vađena prirodnim putem na ekološki čistom području gdje nema industrije ni poljoprivrede. Jer se tako dobije najbolja sirovina za glinu.

Nakon perioda sušenja koji može trajati do tri dana na sobnoj temperaturi, model se stvrdne. Tako stvrdnuti model može se peći.

Glinu je potrebno peći na temperaturi od nekih 700 do 900 stupnjeva celzija. Postoji mogućnost da model tokom procesa pečenja pukne. To se dogodi jer u modelu ostanu zračni mjehuri. Zato je potrebno pažljivije oblikovati glinu kako ne bi ostali u modelu takvi zračni mjehuri koji dovode do pucanja predmeta iz gline.

  Novosti - Sve