Linorez – linoleum i pribor za rezbarenje u linoleumu Objavljeno: 18. 01. 2023 - 8:36

Linorez je jedna specifična likovna tehnika. Ima jako velike sličnosti s drvorezom. Najveća razlika u usporedbi s drvorezom je materijal na kojemu se radi. Kod linoreza je to linoleum, a kod drvoreza drvo. 

Linoleum je kao materijal na početku bio korišten kao građevinski materijal za oblaganje podova. Za to se koristi i dan danas.

Linorez se izvodi urezivanjem posebnim alatom – nožićem za linorez u ploču linoleuma. Ta ploča predstavlja matricu.
 
Zbog svoje lakoće u izradi, linorez je jedna likovna tehnika u osnovnim školama kako bi se djeca upoznala s grafikom, odnosno cijelim procesom umnožavanja crteža pomoću jedne matrice.

Linorez kao takva likovna tehnika nije namijenjen za mlađu populaciju djece i niže razrede osnovne škole. Linorez zahtijeva fizički napor pri radu, potpuno savladavanje pokreta ruku i savladanu tehniku rezanja nožićem za linoleum, što je teško postići s djecom niže dobi.

Rezanje ploče linoleuma nožićem za linoleum (dubačima) iziskuje ustrajnost i napor, koji povećava učenikovo zadovoljstvo, naročito u završnoj fazi rada kada vidi svojih ruku djelo.

U postupku rezbarenja na ploči linoleuma potrebno je dijete upoznati s mogućim opasnostima koje takav rad predstavlja i treba biti oprezan u rukovanju s alatom

Ruka koja nije zauzeta nožićem čvrsto pridržava ploču linoleuma. Položaj, ruke koja drži ploču je uvijek iza ruke koja izrezuje crtež nožićem kako bi dijete izbjeglo ozljeda od oštrice dubača, koji se uvijek usmjerava prema van.  

Pribor za linorez – Linoleum i nožići dubači

nožići za rezbarenje linoleumalinoleum za likovnu kulturu, ploče zelene boje

Pribor za rad u linorezu je prilično jednostavan. Koriste se nožići za linorez, ili dubači. I potrebne su ploče linoleuma koji su posebno izrađene u svrhu rada s tehnikom linoreza. 

U našoj ponudi možete pronaći školski pribor za linorez. To su nožići i ploča za linorez. 

Nožiće i ploče možete pronaći na sljedećem linku Pribor za linorez - nožići i ploče linoleuma

Pored nožića i linoleuma, od ostalog pribora koristi se boja i valjak za nanošenje boje na matricu. Nanošenje bolje se obavlja nakon što urežete nožićem u linoleum sliku, nakon postupka rezbarenja. Možemo reći da je u linorezu prva faza rezbarenje, a zatim idu ostale faze. Jedna od sljedećih je nanošenje boje na rezbariju. 

Na gotovu matricu gumenim valjkom nanosi se offsetna boja za grafiku. U tome procesu boja se zadržava na površini matrice, dok u urezane dijelove matrice boja ne dopire, a to će rezultirati bjelinom na grafičkom papiru koji je sljedeći korak.

Na matricu se zatim stavlja offsetni grafički papir, veći od matrice i pritiskom drvene ili metalne žlice po poleđini papira prenosimo boju s matrice na papir i tako dobivamo grafički otisak. Tako se obrađeni motiv s linoleuma prenosi na grafički papir i dobiva se grafički otisak. 

Linorez – Složena likovna tehnika

Linorez kao takav je složenija likovna tehnika, ali ipak opet dosta jednostavna. Potrebno je više pažnje i vještine. Ali se linorezom mogu napraviti prekrasna umjetnička djela. U procesu rada s linoleumom koristi se tehnika visoke štampe, kada je potrebno s matrice nakon rezbarenja u linoleumu, prenijeti rezbareni motiv na papir. Tako se dobivaju oštre i pravilne linije koja razdvajaju pozitiv od negativa na papiru. Ostalim likovnim tehnikama ne mogu se dobiti tako pravilne linije i prijelazi kao što je to moguće s tehnikom linoreza.

  Novosti - Sve